Podle toho co píšete tak žádný 2D objekt nemůže existovat. nebo ano?
Odpovědět0 0
Já si ho neumím představit. To by musel být nekonečně malý v jedné ose, což mi přijde stejný nepředstavitelné jako nekonečně velký vesmír.
Ale nejsem astrofyzik :-)
Odpovědět0 0
Ono to spíš bude tak, že dnešní věda označuje materiály jako dvourozměrné ty, které mají v jedné ose velikost jednoho atomu, protože atom neumíme rozdělit. Sice tam nějaký rozměr je, ale zanedbatelně malý vůči ostatním dvou rozměrům.
Takhle bych chápal označení dvourozměrného materiálu, i když je ve skutečnosti trojrozměrný :-)
Odpovědět4 0
Berete definici 2D materiálu asi tak, že se nelze více dělit/zežtíhlit? Pak je to ale pořád nadsázka a stále ten materiál svou strukturu (3D) má. Má přece určitou velikost po ose Z.
Odpovědět1 1
Samozřejmě že to nejde brát doslova. Prostě co se grafenu týče, uber z tloušťky atom, nemáš nic. Přidej atom, není to grafen.
Odpovědět0 0
"Grafen tak skutečně nemá třetí rozměr "
To 2D je jistě nadsázka, každý kdo měl ve škole fyziku jistě ví, že ten samotný atom má také svoji strukturu a velikost.
Takže napsat, že grafen nemá třetí rozměr si dovolím selským rozumem tvrdit je blbost.
Odpovědět4 1
Grafen třetí rozměr nemá, jeho atomy ano, ale ten materiál ne.
Odpovědět1 1
Tady se přidám na stranu thegrida.
Atom je třírozměrný, tedy i molekuly a ostatní věci z něj složené jsou trojrozměrné.
A jestli je grafen složen z atomů, jako že je, tak má 3 rozměry. I když ten jeden je třeba 0,00000000001 pikometru, stejně ten rozměr tam je :-)
Odpovědět5 1
Akorát že tomu z nějakého důvodu začali říkat 2d. Ano, nějaká výška tam je, ale je minimální oproti současné technologii. PS: a nám vcelku může být jedno název, apíš by nás měla zajímat ta (teoretická) možnost na stejně velký čip nacpat o několik řádů víc prvků. Takový procesor s 1024 jádry, pracující na 10-20 Ghz... Plus k tomu pár GB cache :) A to na stejné ploše jako má dnešní proc.
Odpovědět0 0
Jj, taková teorie je hezká...my se toho ale nedožijeme :-D
Copak ten počet jader, to se dá. Ale ty frekvence asi budou problém. Dneska jsme víceméně na limitech (± 5GHz) a půjde se cestou mnoha jader. Takové vrstvené CPU třebas...:-D
Uvidíme, kam se dostaneme.
Odpovědět1 0
Na limitech frekvencí už to je minimálně 10 let. Vždyť už v roce 2005 to byly CPU s 3,5 GHz (a nemyslím Pentia 4) a co tu je dnes? Upocené 4 GHz? Absurdní hovořit o pokroku...
Odpovědět0 0
Na frekvenčních limitech dneska už opravdu jsme. Kvůli tomu se také začali vyrábět vícejádrový CPU.
Ale ty limity jsou pro dnešní materiál CPU, tedy křemík. Tak že, jaké frekvence budou schopné dosáhnout CPU z nových materiálů těžko říct. Třeba se vrátíme opět 1 jádrům, ale na 30 GHz. Nebo to budou 1GHz 100 jádra. :-) A při dnešním tempu vývoje bych docela věřil i tomu že se toho možná i dožiju.
Odpovědět1 0